روغن بهران بازدید ۹۲

روغن بهران یکی از بهترین روغن موتورهای این روزها می باشد و در صورت نبود روغن موتور وسیله یا ماشین شما کارایی خود را ازدست می‌دهد، موتور هردستگاه انرژی و نیروی خود را در مرتبط و درگیر کردن چرخ‌ها، قطعه‌ها و اجزاءِ هر ماشین و یا دستگاه به دست می‌آورد که در اصطلاح علمی این پدیده را اصطکاک می‌نامند، با گذشت زمان این اصطکاک باعث فرسودگی، خوردگی و کم شدن عمر قطعات و در نتیجه کوتاه شدن عمر موتور می‌شود، به همین دلیل تولید کنندگان روغن موتور را تولید کردند و پیشنهاد مشاوران این عرصه استفاده از روغن بهران است.

روغن بهران چیست؟

روغن موتور بهران مانند سایر روغن موتورهای دیگر یک روانکار است که برای بهبود عملکرد موتور و اجزاءِ تشکیل دهنده آن و دوام عمر آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، جزءِ فراورده‌های نفتی است که توسط شرکت و برندِ معتبرِ بهران تولید و عرضه می‌شود،  از ویژگی‌های منحصربفرد و قابل توجهی برخوردار است که باعث محبوبیت و در نتیجه تقاضای بالا برای تولید آن شده است.

روغن بهران

وظایف‌ها، خاصیت و ویژگی‌های روغن موتور:

 • روانکاری و کاهش اصطکاک
 • کیفیت بسیار بالا
 • قیمت بسیار مناسب نسبت به ویژگی و کارایی‌های آن
 • معلق سازی و پاک کنندگی
 • باعث عملکرد بهتر موتور
 • ضد زنگ
 • ضد خوردکی
 • کاهش مصرف سوخت
 • جلوگیری از تشکیل رسوبات در اجزاءِ موتور

روغن موتور بهران، برایِ موتورهای بنزینی و دیزلی چه فرقی دارد؟

کلمه API درج شده بر روی روغن سطح کیفیِ آن را نشان می‌دهد، برایِ موتورهای بنزینی و دیزلی کاملا متفاوت است برای اینکه بهتر متوجه شوید در زیر به طور مختصر هر کدام را شرح می‌دهیم:

 مناسبِ موتورهای بنزینی: مشخصات آن درکنار کلمه API برای موتورهای بنزینی حرف S نیز درج می‌شود، برایِ نشان دادن اندازه و مقدار کیفیت در ادامه حرف S نیز، حرفی بین A تا N درج می‌شود و هرچه حرف درج شده به کلمه N  نزدیک‌تر باشد مقدار کیفیت روغن نیز بیشتر است.

 مناسبِ موتورهای دیزلی: برای روغن موتورهای دیزلی در کنار کلمه  API حرفِ C نیز درج می‌شود، برای نشان دادن مقدار و اندازه کیفیت روغن موتور  به دنبالِ حرف C نیز، حرفی بین A تا J هم درج می‌شود وهرچه این حرف به J  نزدیک‌تر باشد ، البته موتورهای دیزلی در دونوع دو زمانه و  چهار زمانه تولید می‌شوند که این عدد نیز بعد از حروفی لاتین نوشته می‌شود مانند(API C H – ۲).

قبل از اینکه در مورد ویسکوزیته  بحث کنیم، خوب است که بدانیم ویسکوزیته یا گرانروی یعنی چه؟

ویسکوزیته با دو نام لزجت و گرانروی نیز معروف است که هر سه یک معنی و یک کاربرد دارند، گرانروی روغن با حرف لاتین W نشان داده می‌شود، هرچقدر که میزان و مقدار این عدد کم‌تر وپایین‌تر باشد و رقیق‌تر است و هرچقدر که این عدد بیشتر باشد نیزغلیظ‌تر است و به عواملی چون دما، فشار و چند عامل دیگر این چنینی بستگی دارد و با وحدی به نام پویینز اندازه‌ گیری می‌شود و همچنین دارای استاندارد SAE می‌باشد.

استاندارد SAE در ویسکوزیته( گرانروی) روغن بهران چگونه است؟

استاندارد SAE  را عددهایی بین ۰ تا ۶۰ تعیین می‌کنند، با توجه و دقت کردن به عدد این استاندارد می‌توانید متوجه ویسکوزیته زیاد یا ویسکوزیته پایینِ آن شوید، به این صورت که هرچه عدد ثبت شده به ۶۰ نزدیک‌تر باشد بدین معنی است که روغن صنعتی بهران  دارای ویسکوزیته بیشتری است و هرچقدر که بد ثبت شده به  ۰ نزدیکتر باشد، ویسکوزیته نیز کمتر می‌شود، لازم به ذکر است که به همان میزان که ویسکوزیته یا گرانروی بیشتر باشد روغن بهران راحتتر در اجزاءِ موتور جاری می‌شود و همچنین برعکس این قضیه نیز صدق می‌کند.

روغن صنعتی بهران بر اساس ویسکوزیته به دو بخشِ کلی تقسیم می‌شود:

 1. روغن موتور بهران مونو گرید: روغن صنعتی بهران مونو گرید، معمولا مختص به هر فصل است یعنی مطابق با عوض شدن فصول و آب و هوا باید این روغن موتور نیز تعویض شود.
 2. روغن موتور بهران مالتی گرید: این نوع روغن مالتی گرید بسیار پیشرفته تر از نوع مونو گرید خود است و برای چهار فصل سال مناسب است زیرا ساختار تشکیل دهنده آن نسبت به دما بسیار منعطف است.

روغن صنعتی بهران از لحاظ ساختار چگونه است؟

از لحاظ ساختاری به سه شاخه اصلی، دسته بندی شده است که عبارت‌اند از:

 • روغن موتور بهران مینرال( یک روانکار ساده و بسیار قدیمی و با اصالت است، مواد افزودنی خاص و ویژ‌ه‌ای ندارد، مصارف آن بیشتر برای خودرو اتومبیل‌های قدیمی است)
 • روغن موتور بهران سنتتیک( نیازمند دستگاه‌های خاص و پیچیده‌ای است که فقط با وسایل و تجهیزات ویژه آزمایشگا‌ها ساخته می‌شود، برای موتورهای جت و موتور انواع خودروهای ساده و پیشرفته قابل استفاده اس)
 • روغن موتور بهران نیمه سنتتیک(این روغن از ادغام روغن  بهران مینرال و سنتتیک ساخته و عملکرد بهتر نسبت به روغن موتور بهران مینرال و عملکرد ضعیف‌تر نسبت به نوع سنتتیک خود دارد و همچنیین قیمت مناسب و پایینی دارد)

در هنگام استفاده از روغن موتور باید به چه نکات و مشخصاتی توجه کرد؟

حتما به هنگام تهیه و یا حین استفاده از  تاریخ انقضای آن، شرایط آب و هوای منطقه خود، رنگ روغن، راهنمای انتخاب نوع روغن ( مینرال، سنتتیک و نیمه سنتتیک) توجه ودقت کنید و هیچگاه روغن موتور بهران را با روغن موتور دیگری ترکیب و ادغام نکنید، در صورتی که رنگ روغن موتور عوض شده باشد یا روبه کدر شدن رفته باشد را استفاده نکنید زیرا فاسد شده و ممکن است به موتور شما آسیب برساند.

برای خرید روغن صنعتی مناسب و اصل، پیشنهاد می‌شود به نمایندگی‌های بهران یا فروشگاه‌ها و مراکز معتبر مراجعه کنید تا با خیالی راحت و آسوده و باقیمت مناسب خریداری و تهیه نمایید و برای خریداری نوعِ روغن بروشور و راهنمای آن را مطالعه نمایید یا از مشاوران این عرصه بخواهید تا شما را تهیه نوع خاص و موردِ نظر  راهنمایی کنند.

 

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
روغن بهران was last modified: فوریه 24th, 2020 by hiraadoi_wp

2 پاسخ به “روغن بهران”

 1. Alimardani گفت:

  سلام و درود
  ممنونم از مقاله مفید و جامع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


طراحی سایت